Страницы

Теорія

Стародавнє уявлення про Всесвіт Правильне розуміння спостережуваних небесних явищ прийшло не відразу. Представники кращих умів людства працювали довго і наполегливо у пошуках істини. Їм доводилося вести боротьбу з неуцтвом, віковими забобонами, які підтримувалися церквою, що насаджувала релігійний світогляд.
 Жерці — служителі релігії — використовували науку для затвердження своєї влади. Встановлення календарних дат, пов'язаних з небесними явищами, спонукало жерців вивчати ці явища. Жерці накопили багато фактичних даних про небесні явища, але не уміли їх правильно пояснити. У прадавні часи склалося уявлення про те, що Земля нерухома і плоска, прикрита, як ковпаком, твердим куполом піднебіння. Небесні світила вважалися то вісниками богів, то світильниками, створеними богом для прикраси піднебіння. Розвиток мореплавання вимагав уміння орієнтуватися   по   небесних світилах. До найбільш яскравим з них відносяться планети. При русі по небозводу вони описують петлі.
  Намагаючись пояснити рух планет, філософ і учений IV ст до н.е. Арістотель поміщав Землю в центр небесного зведення, що представляється величезною кулею, яка, у свою чергу, складалася з десяти твердих, кулястих поверхонь, вставлених одна в іншу і прозорих, як кристал. Кожна планета укріплена на кришталевій сфері. Сфери вкладені один в одного і обертаються довкола кулястої Землі. На останній і найдальшій сфері укріплені зірки.
  Пізніше, в II ст н. е., старогрецький вчений Птолемей пояснив петлеподібний рух планет тим, що кожна планета рівномірно рухається по колу, центр якого рівномірно звертається довкола нерухомої Землі. Система світу із Землею в центрі називалася геоцентричною (по-грецьки Земля — ге).
 XV—XVI ст. були епохою великих географічних відкриттів і пов'язаного з ними розширення торгівлі. Розвиток торгівлі вимагав розвитку мореплавання, для кораблеводіння необхідна була астрономія. Розрахунки небесних явищ по теорії Птолемея, зокрема положень планет на піднебінні, були вже недостатньо точні.
 Коперник висунув геліоцентричну систему світу з Сонцем в центрі (Солнце— по-грецьки — Геліос). Тим самим Коперник оголосив Землю не центром Всесвіту, а лише одній з планет, що звертаються довкола Сонця. Це був найбільший переворот в поняттях, що мав колосальний вплив на весь подальший розвиток наук. Коперник пояснив зміну дня і ночі добовим обертанням Землі, зміну пір року нахилом осі обертання Землі до плоскості земної орбіти і зверненням Землі довкола Сонця, річне переміщення Сонця, що Здається, по екліптиці Коперник пояснив рухом Землі довкола Сонця. Він правильно розташував планети по їх відстані від Сонця і Землі відвів в цьому ряду третє місце.
 
Ідеї Коперника сприйняв італійський письменник і філософ Джордано Бруно (1548—1600). У своїх сміливих думках він пішов далі Коперника. Він стверджував, що зірки теж сонця, подібні нашому, але дуже від нас далекі. Він учив, що Всесвіт безконечний і нескінченно в ній число зірок і планет, що життя існує на багатьох з планет. За свої наукові ідеї Бруно, що не захотів від них відмовитися, був за рішенням інквізиції спалений живим на вогнищі.
 Істинність нової, геліоцентричної системи світу була підтверджена відкриттями Галілея. Так, Галілей відкрив фази у Венери. Він знайшов, що така їх зміна можлива лише в тому випадку, якщо Венера звертається довкола Сонця, а не довкола Землі. На Луне Галілей виявив гори і виміряв їх висоту.
 
 В планеті Юпітер Галілей відкрив чотири супутники. Їх звернення довкола Юпітера спростовувало уявлення про те, що лише Земля знаходиться в центрі обертання. На Сонці Галілей виявив плями і по їх переміщенню уклав, що Сонце обертається довкола своєї осі. Молочний Шлях у полі зору телескопа розпався на безліч слабких зірок. Всесвіт з'явився перед людиною як щось незрівнянно грандіозніше, ніж маленький маленький світ, що крутиться нібито довкола Землі, в представленнях Арістотеля і Птолемея.
 Пропаганда Галілеєм учення Коперника на італійській мові, доступній ширшим кругам читачів, викликала лють церковників. Адже до нього учені писали свої вигадування латинською мовою. Його викликали на суд. У 1633 р. під страхом тортур старезний учений був вимушений офіційно відректися від своїх поглядів і «розкаятися» в тому, що він поширював учення Коперника. Але і після цього вимушеного розкаяння церковники містили Галілея під домашнім арештом і заборонили йому друкувати книги, які відносилися до астрономії.

 На початку ХХ століття уявлення про Всесвіт різко змінилися. Всесвіт уже не просто розширювався в нашій уяві. Виявилося, що він дійсно розширюється. Це була справжня космічна революція!

Комментариев нет:

Отправить комментарий